Haber

ABD basını: Erdoğan seçim sonuçlarına müdahale edebilir

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Türkiye’de yaklaşan 14 Mayıs seçimlerine ilişkin bir analize yer verdi. Nate Schenkkan ve Aykut Garipoğlu’nun “Türkiye’de seçimler özgür ve adil olmayacak” başlıklı analizi yayınlandı.

‘ERDOĞAN VE AK PARTİ ÜLKEYİ OTORİTER BİR YOLDA DÖNDÜRDÜ’

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti son 20 yıldır güç dengelerini ortadan kaldırarak ve muhalefeti vahşice bastırarak ülkeyi otoriter bir yola soktu” sözleriyle başlayan analizde Erdoğan ve partisi müdahale etti. Son on yılda birkaç kez seçimlerde bulundular, ancak her zaman başarılı olamadılar”.

‘SADAKAT HAKİMLERİ SİSTEMİ’

AK Parti’nin seçim sonucunu değiştirmek için son dönemde seçim maddesinde yapılan değişiklikler, muhalefete baskı, ifade özgürlüğüne yönelik keyfi cezalar ve iktidar partisi gibi birçok yola başvurabileceğinin belirtildiği Dış Politika’da şu ifadeler kullanıldı: kamu kaynaklarının kullanımı:

“AK Parti, sadık yargıçlar sistemine dayanarak, bazı rakiplerinin aday olmasını engellemek için mahkemeleri kullandı. Kürt yanlısı sol görüşlü Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) popüler kurucularından Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen 2016’dan bu yana terör propagandası yapmak da dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla tutuklu bulunuyor.”

‘SALDIRILAR İLE İSTEĞE BAĞLI YÜZ YÜZÜ’

“Seçim yaklaşırken muhalefet sadece hukuki baskılarla değil, silahlı saldırılarla da karşılaşıyor” sözlerinin yer aldığı incelemede, “Erdoğan Türkiye’sinde keyfi cezai yaptırımların olağan hale geldiği” söylendi ve yasa tasarısına işaret edildi. dezenformasyon yasası

Türkiye’de basının iktidar kontrolünde olduğunu yazan Schenkkan ve Garipoğlu, muhalefetin ana akımda yer almak için ‘çabaladığını’ değerlendirdi. Foreign Policy’de yayınlanan analiz, “Türkiye’de demokrasi tehlikede” sözleriyle sona erdi. (Dış Haberler)

haberkestel.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu