Ekonomi

ABD CDC’nin RSV aşısı kullanımını kısıtlamasının ardından GSK hisse senedi değeri düştü; uzmanlar analiz sunuyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) solunum sinsityal virüsü (RSV) aşıları için kullanım kılavuzlarını daha spesifik hale getirdiğini duyurmasının ardından GSK hisseleri Perşembe günü %6’nın üzerinde düşüş gösterdi.

CDC artık aşıyı özellikle mevcut sağlık koşulları nedeniyle şiddetli RSV riski daha yüksek olan 60 ila 74 yaş arasındaki kişiler için öneriyor ancak 60 yaşından küçükler için önermemeye karar verdi.

Bu değişiklik, Arexvy RSV aşısını üreten ve oldukça başarılı bir ürün olacağını tahmin eden GSK için bir dezavantajdır. Şirket, bu on yılın sonunda patent sürelerinin dolacak olması ve şu anda en kârlı ilaçlarının satışlarının azalacak olmasıyla uğraşıyor.

GSK’nın hisse fiyatı daha önceki kayıplarının bir kısmını geri aldı ve bu raporun yazıldığı sırada %4,4 oranında düştü.

Bu konuda yorum yapan UBS analistleri, CDC’nin kararının en çok GSK’ya zarar verdiğini düşündüklerini, çünkü “aşının 50-59 yaş grubunda kullanımı için onay isteyen tek şirket olduklarını” belirttiler. Bununla birlikte, CDC’nin yeniden aşılanmanın avantajlarını gösteren daha fazla kanıt elde edilene kadar yeniden aşılama stratejilerini değerlendirmeye karşı kesin tutumundan aşı için genel pazarın etkilenebileceğine de dikkat çektiler.

GSK için olumsuz sonuçlara rağmen yatırım bankası, “2028’de Shingrix ve Cabenuva nedeniyle konsensüsü aşan satış beklentisi ve daha ucuz birinci basamak ilaçları yerine daha özel ilaçlara geçişten kaynaklanan daha iyi brüt marjlar nedeniyle hisse başına kazançta artış” gerekçe göstererek şirketin hisseleri için pozitif Al tavsiyesini sürdürdü.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haberbaliseyh.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu