Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Nijer Devlet Başkanı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, devam eden taahhütlerini belirtmek için Nijer Devlet Başkanı Mohammad Bazum ile görüştüğünü bildirdi.

Blinken, eski adı Twitter olan X platformunda yaptığı paylaşımda, ABD’nin Nijer’de yaşanan “anayasal krize” barışçıl çözüm bulma çabalarını sürdürdüğünü belirtti.

Bakan Blinken, Bazum ve ailesini serbest bırakma davetini yineledi.

3 Ağustos’ta Bazum ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Blinken, Amerika Birleşik Devletleri’nin Nijer’de demokratik olarak seçilmiş hükümetin yeniden kurulmasını desteklediğini belirtti.

Blinken, 2 Ağustos’ta yaptığı telefon görüşmesinde Bazum ve Nijer demokrasisine “sarsılmaz desteğini” iletmiş ve ABD’nin anayasal düzeni bozmaya yönelik eylemleri reddettiğini belirtmişti.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, “Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)” adlı cuntanın liderliğini üstlendi ve 28 Temmuz’da geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu