Haber

ABD, İran destekli milislerin silah deposunu vurdu

ABD ordusu, Suriye’nin doğusunda İran destekli milislere karşı hava saldırısı düzenledi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İran Devrim Muhafızları ve müttefikleri tarafından kullanılan bir silah deposunun vurulduğunu duyurdu. Austin, saldırının F-15 tipi iki savaş uçağı tarafından gerçekleştirildiğini ve son dönemde bölgedeki ABD kuvvetlerine yönelik saldırılara yanıt niteliğinde olduğunu belirtti. Austin, “İran’ın vekil güçleri ABD kuvvetlerine saldırmaya devam ederse vatandaşlarımızı korumak için ek adımlar atmakta tereddüt etmeyeceğiz” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının Deyrizor’da gerçekleştiğini ve İran destekli gruplarda çalışan 9 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ABD, Ekim ayı sonlarında Suriye’nin doğusundaki benzer hedeflere hava saldırıları düzenlemişti. Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine yönelik saldırılar son haftalarda yoğunlaştı. ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre ekim ortası itibarıyla İran yanlısı milisler ABD üslerine yönelik en az 40 saldırı gerçekleştirdi. Bunlardan 22’si Irak’ta, 18’i ise saldırılarda 45 ABD askeri yaralandı. İnsansız hava araçları ve roketlerle gerçekleştirilen saldırıların başarısızlıkla sonuçlandığı ve ABD askerlerinin yaralanmalarının ciddi olmadığı kaydedildi.

ABD’nin Suriye’de 900, Irak’ta ise 2 bin 500 askeri bulunuyor.

Reuters, dpa, AFP/EC, BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu