Haber

‘Arazi anlaşmazlığı’ çilesi; babaannesini sırtında taşıyor

TRABZON’un Akçaabat ilçesinde arazi anlaşmazlığı nedeniyle yolu yapılamayan 7 evde yaşayan aileler, sarp arazideki patika yolu kullanıp, ulaşım sağlıyor. Özellikle yağışlı havalarda kayganlaşan patika yol, büyük tehlike oluşturuyor. Hasta babaannesi Halime Kaya’yı (84), dik ve dar yoldan sırtında taşıyıp, hastaneye götüren Mustafa Kaya, (40) ” Patika yoldan ana yola çıkmak için metrelerce yol gidiyoruz. Düşeceğim de babaanneme, bir şey olacak diye çok korkuyorum. İstediğimiz sadece bir yol” dedi.

İlçeye bağlı Akçaköy Mahallesi’nde 30 nüfuslu Yeşilyurt mevkisinde 7 aile, aralarındaki arazi anlaşmazlığı nedeniyle evlerine araç yolu yaptıramadı. Burada oturan aileler, sadece sarp arazideki patika yolu kullanarak yola ulaşabiliyor. Mustafa Kaya da hasta babaannesi Halime Kaya’yı, dik ve dar yoldan sırtında taşıyıp, hastaneye götürüyor. Bilhassa yağışlı havalarda kayganlaşan patika yol, büyük tehlike oluşturuyor.

‘YOL KAYGANLAŞINCA KAYIP, DÜŞÜYORUZ’Sırtında taşıdığı babaannesinin düşmesinden kaygı eden Mustafa Kaya, “Babaannem hasta. Yürüyemiyor. Sırtımda taşıyarak hastaneye getiriyorum. Bunun yazı var, kışı var. Yazın yine çok problem olmuyor. Yollar kuru oluyor, patikadan dinlenerek çıkıyoruz. Fakat kışın gitmek çok zor. Hem soğuk hem de yollar çamurlanıp kayganlaşıyor, kayıyoruz, düşüyoruz. Patika yoldan ana yola çıkmak için metrelerce yol gidiyoruz. Düşeceğim de babaanneme bir şey olacak diye çok korkuyorum. İstediğimiz sadece bir yol” dedi.’ÇARESİZLİKTEN OTURUP AĞLIYORUM’Babaanne Halime Kaya da “Bacaklarım rahatsız. Olağanda düz yolda bile yürüyemiyorum. Ayağımda platin var. Bacaklarım tutmuyor. Başımızı sokacak bir konutumuz var lakin ona gidecek yol yok. Evvelden gençtik. Bu yollardan tırmanır sarfiyat, gelirdik. Ancak artık yaşlandık. Daima hastaneye gitmek zorunda kalıyorum. Birden fazla vakit torunum kentten kalkıp, geliyor. Beni patika yollardan sırtında taşıyarak yola çıkartıyor. Yollar tehlikeli. Daima düşme korkusu yaşıyorum. Bazen düşüyoruz, kalkıyoruz yola bir halde varıyoruz. Yol istiyorum. Kimse olmadığı vakit, kapının önünde çaresizlikten bazen oturup, saatlerce ağlıyorum” diye konuştu.’CENAZEMİ EVİME GETİREMEDİM’Halime Kaya’nın eşi Hasan Kaya (83) ise “Kimse kaygımıza deva olmadı. Ne hanımı hastaneye getirebiliyorum ne de kendim buralardan tırmanıp, yola çıkabiliyorum. Hanımı yola çıkartmak için bana 4 kişi lazım. Yol dar, yola bile sığmıyoruz. Kış geliyor. Artık kar yağınca konutumuzda mahsur kalacağız” dedi.

Yolu olmadığı için cenazesini evine getiremediğinden yakınan Saffet Memiş de “Yolum yok diye kendi cenazemi konutuma getiremedim. Patika yol var lakin dik, rampa ve dar. Cenazemi komşunun konutuna bırakmak zorunda kaldım. Acil durumda ne ambulans ne itfaiye buraya inemiyor” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu