Haber

Başkan Yardımcısı Oktay, 2023 bütçe görüşmelerinde soru ve eleştirileri yanıtladı: (3)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Döviz Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin bütçeye maliyetinin ayların prestijiyle azaldığını belirterek, kasım ayında bütçeden rastgele transfer yapılmadığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin tamamına ilişkin milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Oktay, KKM sisteminin objektif olmaktan uzak bir şekilde hedef alındığını söyledi.

Türkiye’de 2021’in son çeyreğinde ortaya çıkan ve hiçbir ekonomik temeli olmayan döviz kurlarındaki oynaklığın önüne geçmek için bu sistemi devreye aldıklarını hatırlatan Oktay, şöyle konuştu:

“KKM ve Katılma Hesapları, vatandaşlarımızın gösterdiği ilgi ve destek sayesinde finansal sistemin istikrarını sağlamış ve doğabilecek sorunların önüne geçmiştir. KKM sayesinde, ana fonlama kaynağı olan TL mevduatların ortalama vadesi KKM sayesinde KKM uygulamasının kur dalgalanmaları ve diğer makroekonomik göstergeler üzerindeki olumlu etkileri göz önünde bulundurulduğunda yani bütüne baktığımızda bankacılık departmanı reel şube maliyetlerini daha öngörülebilir bir çerçevede sunabilmiştir. resim KKM’nin bütçeye maliyeti ayların prestijiyle azaldı ve kasım ayında bütçeden rastgele bir aktarım olmadı.

Borçlanma ve faiz ödemeleri konusunda asılsız yorumlar yapıldı. Kamu borç verilerinin milli gelire oranının, uluslararası literatürde olduğu gibi temel gösterge olarak ele alınması, borç istatistiklerinin nominal veriler üzerinden değerlendirilerek analiz edilmesinin hatasız bir yaklaşım olmaması ve yapılacak değerlendirmenin doğru olması açısından değerlidir. gerçekçi ve karşılaştırılabilir.

-“Görüştüğünüz büyükelçiler de söylemezdi”

2002 yılından itibaren faiz giderlerinin milli gelire oranının önemli ölçüde düştüğüne işaret eden Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002 yılında yüzde 14,3 olan faiz giderlerinin milli gelire oranı, 2021 yılında yüzde 2,5’e geriledi. 2022 yılı Ekim ayında yüzde 11,5’e düşürüldü. Perspektiften bağımsız olarak uygulanan ekonomi politikalarının en değerli kazanımlarından biri de bütçe üzerindeki faiz yükünün azaltılması oldu.

Öte yandan, bir yılda toplanan vergi gelirleri ile borcun vadesinde ödenecek faiz ödemelerini karşılaştırarak analiz etmek yanlış bir yaklaşım olmaz. Böyle bir karşılaştırma yapılacaksa cari yılda yapılan faiz giderinin aynı dönemde toplanan vergi gelirlerine oranına bakılmalıdır. Bu açıdan bakıldığında, ilk 10 ayda toplam faiz giderlerinin toplanan vergi gelirlerine oranı sadece yüzde 14,7’dir. Yılsonunun getirdiği prestijle birlikte bu oranın yüzde 14,5 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu rakamlar dışarıda hazırlanıp size verilen raporlarda yazmıyor, görüştüğünüz büyükelçiler de söylemiyor.

-“Şehir hastaneleri hasta memnuniyeti garantili hastanelerdir”

Oktay, altyapı yatırımlarının finansmanında Kamu Özel İşbirliği (PPP) modelinin kullanılmasının şart olduğunu, bu modelin sadece Türkiye’de değil, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde de kullanıldığını söyledi. Oktay, KÖİ ile üretilmesi uzun yıllar alacak yatırımların daha kısa sürede tamamlandığını ve bu projelerin finansman sorumluluğunun da özel departmanda olduğunu belirtti.

Şehir hastanelerinin PPP modeliyle yapıldığını ve bu projelerden gurur duyduklarını belirten Oktay, “Şehir hastanelerimiz sadece kendi illerine değil, çevrelerindeki geniş bir bölgeye de hizmet veriyor. Robotik cerrahiden tutun da tüm tedavi ve tetkik yöntemlerine kadar. en uç görüntüleme yöntemleri, tek merkezde vatandaşların hizmetine sunuluyor.Ambulans helikopterleri için heliport gibi ifadelerin kullanılmasını kolaylaştıracak tesisler bulunuyor.

Oktay, gurur duydukları şehir hastanelerinden Çam ve Sakura Hastanesi’ni metroya kazandıracaklarını bildirdi.

“Önerilere yanıt verme oranımız yüzde 73,72 oldu”

Oktay, muhalefet milletvekillerinin, hükümetin soru önergelerine yanıt vermediği yönündeki eleştirilerine şu yanıtı verdi:

“Temmuz 2022’ye kadar 8 bin 662 yazılı soru Cumhurbaşkan Yardımcılığına iletildi. Soruların yüzde 100’üne Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yüzde 83,92’sine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yüzde 83,92’sine Dışişleri Bakanlığı yüzde 95, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yüzde 94, Gençlik ve SporMilli Eğitim Bakanlığı yüzde 95, Hazine ve Maliye Bakanlığı yüzde 83, İçişleri Bakanlığı yüzde 57, Kültür ve Turizm Bakanlığı yüzde 65, Milli Eğitim Bakanlığı yüzde 93 ve Bakanlık yanıt verdi. Milli Savunma’nın yüzde 93’e çıkarılması.”

Milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın neden bütçe sunumu yapmadığına yönelik eleştirilerine karşın Oktay, anayasa ve tüzük gereği bütçe sunumunun cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan tarafından yapılabileceğine dikkat çekti.

“Tahsilat danışmanlarına açıkça meydan okuyoruz”

Başkan Yardımcısı Oktay şu değerlendirmelerde bulundu:

“100. yıl bütçemizle Türk Yüzyılına güçlü bir başlangıç ​​yapıyoruz. 2053-2071 hedeflerimize yer verdiğimiz Türkiye Yüzyılı programımızda bu millete sözümüz, sevgimiz ve bağlılığımız var. Türk Yüzyılı” yerli ve milli sağlık teknolojileri ile donatılmış hastaneleri, yüksek teknoloji cihazları ve dijitalleşme ile sağlık yüzyılı olacak, otonom yol ve araçlar, ulaşımda bulut bilişim, data ile ulaşım ve altyapı yüzyılı olacak. hub uygulamaları, depo otomasyonu ve yeşil mobilite Ar-Ge merkezleri dahil artırılmış sanal gerçeklik destekli, okullaşma oranı artırılmış mesleki eğitim kurumları Liseleriyle eğitim yüzyılı, kendi elektrik üretimiyle şehircilik yüzyılı olacak , sosyal konutlar ve yeşil koridorlarla inşa edilen akıllı konut alanları.

Güvenliğimize yönelik tehditleri biz sonumuz olmadan kaynağında bertaraf eden, yerli ve milli teknolojilerle donatılmış, etki alanı üç kıta, ilgi alanı 3 kıta olan milli savunma anlayışı ile stratejik güvenlik yüzyılı olacaktır. tüm dünya. Türkiye’nin yüzyılı, yeni hidrokarbon keşifleri, nükleer santraller, nadir cevherlerin işlenmesi ve artan yenilenebilir enerji kapasitesi ile güç yüzyılı olacaktır. 2023 bütçe yasa tasarımızı da bu ileri görüşlü vizyonla hazırladık ve gerisinde kaldık. Takımlarımızı 3. sınıf diye suçlayanlara şahsım ve tüm kabine arkadaşlarım adına sesleniyorum. Ayrıca tüm personelinize, tüm alanlarda atadığınız 70 işe alma danışmanına da açıkça meydan okuyoruz.”

Oktay, başka bir soruyu yanıtlarken, uyuşturucu yakalandığı iddia edilen Veysel Filiz’i tanımadığını ve hiçbir temasının olmadığını belirterek, “İşlediği veya işlediği herhangi bir suçla ilgili hiçbir makam, makam veya kişiyi aramadım, görüşmedim. karışmış, mahkemeye çıkmış veya tutuklanmış, bundan sonra böyle olmayacağını buradan çok net bir şekilde söyleyebilirim.” söz konusu.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu