Haber

Bulgaristan Başsavcılığı, eski Başbakan Borisov’un dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

Bulgaristan Başsavcısı İvan Geşev, eski başbakan Boyko Borisov’un milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

Ülkeyi 2021 yılına kadar yaklaşık 12 yıl yöneten Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi için Vatandaşlar (GERB) Partisi Genel Lideri Borisov hakkında geçmişte işlendiği iddia edilen kara para aklama kabahatlerinden soruşturuluyor.

240 sandalyeli Bulgaristan parlamentosunda 69 kişiyle en kalabalık kümeye sahip GERB’den milletvekili Borisov, milletvekilliği dokunulmazlığını gönüllü olarak kaldırmayacağını açıkladı. Bu durumda Başsavcı Geshev’in talebi mecliste oylamaya sunulacak.

Borisov, son erken genel seçimlere kadar 2 yıldır dokunulmazlığının bulunmadığına dikkat çekerken, bu süreçte savcılığın herhangi bir talepte bulunmadığına dikkat çekti.

“Şu anda neler olduğunu görmemek için gerçekten kör olmak gerekiyor.” diyen Borisov, savcılığın bu talebinin GERB partisinin Sürekli Değişim-Demokratik Bulgaristan (PP) ile koalisyon hükümeti kurmak üzereyken geldiğini kaydetti. GERB partisinin en büyük ikinci kümesi olan -DB) ittifakı.

Bulgaristan’da son 2 yıldır devam eden siyasi kriz nedeniyle 5 kez erken genel seçim yapıldı. Anayasal düzeni “parlamenter demokrasi” olan ülke, bu dönemde Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in kurduğu, başkanlık sistemini andıran kesintili hükümetler tarafından yönetilmektedir.

Geçici hükümetlerde ve başta istihbarat ve güvenlik birimlerinin liderleri olmak üzere kilit kurumların liderlerinde geniş kadrolar oluşturan Radev, başkanlık sistemine son verebilecek; GERB ile PP-DB arasında kurulacak koalisyon hükümetine şiddetle karşı çıktı.

GERB ve PP-DB, Moskova yanlısı Cumhurbaşkanı Radev’in tek adam yönetimine ve kadrolandırma girişimlerine son vermek istediklerini belirtmişlerdi.

Borisov hakkındaki iddialar

Eski Başbakan Borisov hakkında 3 yıl önce soruşturma açılmış ancak soruşturma daha sonra askıya alınmıştı.

2020 yılında İspanyol medyasında yer alan haberlerde Borisov’un akladığı 5 milyon euroyu İspanya’ya transfer ettiği ve eski Bulgaristan Güzeli modeli Borislava Yovçeva için Barselona’da lüks bir villa satın aldığı iddia edilmişti.

Transferi Yovçeva’nın tesisatçı olan babası Georgi Yovchev’in aldığı belirtildi. Yovcheva, söz konusu paranın bir kısmıyla Barselona’da lüks bir butik de açtı. Skandalın çıkması üzerine villa ve butik satıldı.

Boyko Borisov tüm bu argümanları reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu