Haber

Çevre Bakanı Özhaseki: Altın madeninde kirlilik olmadı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Ticaret Odası çalışma toplantısına katılarak, Erzincan’daki altın madenindeki heyelanı anlattı. Özhaseki, ‘Oradaki tehlikeli atıkların Fırat’a ulaşıp ulaşmayacağı konusu çok önemli. Tanrıya şükür, bu iyi bir haber; Şu ana kadar herhangi bir kirlilik ya da korktuğumuz bir olayla karşılaşılmadı” dedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen çalışma toplantısına katıldı. İmar ve yapı komitesi üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Özhaseki, Erzincan’daki altın madeninde meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği toprak kaymasını anlattı. Özhaseki, Dün oldu. Hepimizi derinden üzen ve hala büyük bir mücadelenin verildiği İliç hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. İçişleri Bakanımız ve Enerji Bakanımız şu anda Erzincan’da. Olağanüstü bir kütlenin kaydığı bir ortam. Tabii şu anda 9 kardeşimiz yeraltında. Muhteşem bir arama çalışması var. Tarama çalışması var. Oradaki tehlikeli atıkların Fırat’a ulaşıp ulaşmayacağı konusu çok önemli. Elimizdeki tüm teknik imkanlar bölgeye gönderildi. Araçlarımız da orada. Analiz laboratuvarlarımız orada. Biz de oradan numune alıp bağımsız laboratuvarlara gönderiyoruz. Hem karadan hem de sudan. Tanrıya şükür, bu iyi bir haber; Şu ana kadar herhangi bir kirlilik ya da korktuğumuz bir olayla karşılaşılmadı. Ancak bunu gerçek zamanlı olarak takip ediyoruz. İnşallah bu takipler ve orada aldığımız tedbirler hepimizi korkulacak bir şey olmadığına inandırmıştır. Ancak titizlikle takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘TEMELLERİ SONRA ATILMIŞ TAM 307 BİN EV VAR ARKADAŞLAR.

Bakan Özhaseki, ‘Yaşadığımız bu güzel Anadolu coğrafyası dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. On bin kişilik şehirlerimiz var. Orada tarihi binalarımız var. Bu şehirleri alt ve üst yapısıyla geleceğe hazırlamak, orada yaşayan insanların daha keyifli bir yaşam sürmesini sağlayacak her türlü ortamı sağlamak bizim görevlerimiz arasında. Bildiğiniz gibi yaklaşık bir yıl önce çok uzun süren, 9 saat süren, yüzeye çok yakın iki deprem yaşadık. İlk etap hesaplamalarında zararın 104 milyar dolar olduğu görülüyor. Arkadaşlar AFAD’ın hak olarak belirlediği konut sayısı 390 bin. Şu anda 390 bin konutu bir an önce yapmamız gerekiyor. Evlerinin dışında konteynerlerde yaşayan yaklaşık 300 bin aile var. Aynı sayıda aileye kira yardımı da yapılıyor. Arkadaşlar şu ana kadar ya ihale aşamasında olan, yapılması gereken ya da temeli atılan 307 bin konut var. Bu arada yaklaşık 2 milyar avroluk bir kaynak sağladık ve o bölgelerdeki tüm şehirlerimizin altyapısına ayırdık. Bu haziran ayında başlayacağını düşünüyorum ve umarım bir yıl sürmez. Su, kanal, arıtma tesisi, kanal suyu vb. gibi şeyleri sıfırdan yapacağız. Şu ana kadar 30 binin üzerinde konutun teslimini gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde de devam edecek. “Önümüzdeki ay sonuna kadar 75 bin konutu teslim etmiş olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu