Haber

CHP’de başkanlık yarışı: Özgür Özel kongrede konuşuyor

14 Mayıs seçimlerinin ardından CHP içinde alevlenen ‘değişim’ tartışmaları için beklenen gün geldi. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı bugün sabah saatlerinde başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Grup Başkanı Özgür Özel yeterli imzaya ulaştı. Diğer adaylar Örsan Öymen ve İlhan Cihaner ise adaylıktan çekildi.

Başkan adayı Özgür Özel, Olağan Kongre’de konuşuyor.

İşte Özgür Özel’in açıklamaları:

“Bu sabah Rize Pazar’da birileri uyandı. Bu sabah Isparta Yalvaç, Edirne Keşan’da birileri uyandı. Tekirdağ Malkara, Sinop Erfelek’te birileri uyandı. Bu sabah Konya Taşkent’te, 81 il ve 973 ilçede birileri uyandı. Birileri uyandı. kalktı, gitti, partiyi açtı, televizyonu açtı, çayı demledi ve ‘Yakında gelip kongreyi izleyeceğiz’ dedi. Babamızın evinde çay demleyen, baca tüten, bayrak dalgalandıranlara kongremizden selamlar.

Memleketim Manisa’yı ikinci memleketim olarak adlandırırken kafasındaki hüznü çıkaran Ökkeş amcanın Osmaniye’sine, Ecevit’in Zonguldak’ına, Tunceli’ye, Dersim’e, Uşak’a, Trabzon’a ve değerli Genel Başkanımızın Karadeniz’ine selam olsun. Selam olsun güzel Marmara’ma. Trakya’ya selamlar. Van’a, Mardin’e ve Güneydoğu’ya selamlar.

‘DEMİRTAŞ’A, KAVALA’YA SELAMLAR’

Memleketimin her yerinde altı oklu bayrağı dalgalandıranlara, Soma’da, Zonguldak’ta, Bartın’da yüzlerce metre yer altında çalışanlara, İzmir’de Agrobay’da direnen kadınlara, can veren Can Atalay’a, Tolga’ya. Bakırköy Silivri’deyiz. Şardan’a, Osman Kavala’ya, Selçuk Mızraklı’ya, Selahattin Demirtaş’a selamlar.

Sizlerle aynı çatı altında olmak, aynı havayı solumak, aynı partide siyaset yapmak büyük bir onur. Herkese merhaba.

Bugün ülkemizin her köşesini saran, yaprakları her bir insanımıza umut veren asırlık ulu çınar ağacımızın gölgesine geldik. Geçmişten gelen büyük bir mirası taşımanın yanı sıra gençlerin gelecek hayallerini de hedefimiz olarak gören biziz. BOP Eş Genel Başkanının ABD’de 1 Mart Muhtırası’nda verdiği sözü tutmak için gelip Meclis’e dayattığı Deniz Baykal’ın partisiyiz.

Biz, ülkemizi çok partili rejimle barıştıran, kaybettiği ilk seçimden sonra ‘Bu benim en büyük zaferimdir’ diyen ‘ne zalim ne mazlum’ ve Batı Cephesi komutanı İsmet Paşa’nın partisiyiz. .

38. kongremizdeyiz. Birinci kurultay olarak toplanan 1927 kurultayımızın açılış konuşmasında Atatürk, “Bu, CHP’nin ikinci kurultayıdır.” Paşa diyor ki, ‘İlkini biz Sivas’ta yapmadık mı?’ Bu açıklama bizim kongremizi diğer tüm partilerin kongrelerinden farklı kılmaktadır. CHP Kongreleri sadece kendi partimizi değil, ülke siyasetini de şekillendiriyor ve şekillendiriyor. Bugün buraya sadece partimize genel bir lider seçmek için gelmedik. Yeni bir hikaye başlatmak ve Türk siyasetini yeniden şekillendirmek için buradayız. Özellikle tarihimizin iki büyük kongresi ülkemize önemli hedefler koymuş ve partimizi iktidara getirmiştir.

‘PARTİMİZ 44 YILDIR HÜKÜMETTE OLAMADI’

Burada bize ve kendinize yeni bir görev vereceksiniz. Bu görev, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında CHP’yi yeniden iktidara getirme görevidir. Partimiz 1979’dan bu yana 44 yıldır keyifle iktidara gelemedi. İyi niyetli çabalarımıza rağmen 44 yıldır bunu başaramadık. Aslında ikinci yüzyılın ilk kongresindeyiz. Sizi sadece genel lider ve parti meclisinin seçileceği 38. Olağan Kongre’nin delegeleri olarak görmüyorum. Bugün tribünlere baktığımda, sahaya baktığımda, gözlerinizin içine baktığımda her biri tertemiz, sosyal demokrasiyi benimsemiş, pırıl pırıl partililer ve partinin tarihini bilen gençler görüyorum. 44 yıldır delegelerimizin verdiği görevi yerine getirememiş olmamızın bedelini hem partimiz hem de ülkemiz ödemiştir. CHP iktidara gelmediği sürece ülkeyi sağ partiler yönetiyordu.”

 

KAYNAK: HABER7

adalarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu