Haber

CHP’li Sarıbal: “Ekim yapılan bölgelerde destekleme nakit yapılsın”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Başak kart uygulamasının kimi sorunlara neden olabileceğini belirterek, gübre ve mazotunu bir ay evvel alan ve ekimini bitiren çiftçilerin mağdur olmaması için yılbaşına kadar, bilhassa ekim yapılan bölgelerde desteklemenin nakit olarak hesaplara yatırılmasını istedi.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) rakamlarını değerlendirerek, “Buradan şöyle bir sonuç çıkmasın; ‘Çiftçi eserini değerli satıyor’. Buradan çıkan sonuç; çiftçinin maliyetler karşısında ezildiğidir.” dedi.

Çiftçilere desteğin “kösteğe” dönüştüğünü iddia eden Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin 2022 yılı üretim dönemine ait mazot ve gübre desteklerinin nakit olarak değil, Ziraat Bankası kredi kartlarına yüklenerek verileceğine ilişkin açıklamasını hatırlattı.

Her iş yerinde Ziraat Bankası kredi kartını kullanmanın mümkün olamayabileceğini ve bunun sorun yaratacağını dile getiren Sarıbal, Türkiye’de farklı ekim devirleri olduğunu, birçok bölgede ekimin gerçekleştiğini lakin kartlı uygulamanın yeni devreye gireceğini söyledi.

Gübresini ve mazotunu bir ay evvel alan çiftçilerin sorun yaşayacağını belirten Sarıbal, “Başak kartı zorluyorlar oysa ekimler bitmiş, gübresini almış, mazotunu kullanmış. Bu uygulama bütünsel olarak bakıldığında yanlış olmayabilir ama bunun bir zaman süreci var. Yılbaşına kadar, özellikle ekim yapılan bölgelerde çiftçilerin mağdur olmaması için bu desteklemenin nakit olarak hesaplarına yatırılmasını sağlayın.” sözlerini kullandı.

Demokrat Parti Genel Lideri Uysal’a teşekkür

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin “Kazanabileceğini düşünüyorum” şeklindeki açıklamasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Sarıbal, Uysal’a teşekkür ederek, Kılıçdaroğlu’nun altılı masanın “nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı” kriterlerine tamamen cevap verebilen bir genel başkan olduğunu ama son kararı altılı masanın vereceğini söyledi.

Sarıbal, bazı İYİ Partililerin Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ait açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise siyasalların farklı açıklamalar yapabileceğini, asıl kıymetli olanın ise altılı masanın bir ortaya gelip kendi ortalarında konuşmaları olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu