Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev’den Ortak Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak açıklama yapıyor.

Aliyev’in açıklamalarından öne çıkanlar:

Türkiye-Azerbaycan işbirliği bölge için önemlidir. Bölgedeki işbirliği konularına olumlu yansımaları olacaktır. Müzakere edilen konularda müzakereler son aşamaya geldi. Vesayet özelliklerimize daha büyük katkı sağlayacaktır.

Önümüzdeki günlerde birlik daha da güçlenecektir.

Zangezur Koridoru’nun açılması kaçınılmazdır. Ne kadar erken o kadar iyi. Bu konudaki çabalarımızı artıracağız.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Heyetlerin ortasında çok güzel bir şekilde toplantının özetini sundular. İki devlet tek millet anlayışıyla yürüdük. Bundan sonra kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bu ziyaretler, aramızdaki duyguların ne kadar ileri gittiğinin en hoş sözleridir. Bunu başbakanlığımızdan bu yana hep yaşadık. Allah ömür verdiği sürece biz yaşamaya devam edeceğiz. Bu misafirperverliği için Aliyev kardeşime de teşekkür etmek istiyorum. Atacağımız adımlardan biri de Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi çalışması, YÖK Başkanımız bugün çalışmaları inceledi.

Enerji noktasındaki adımlar Avrupa da Türkiye üzerinden alacakları bu gaz konusunda oldukça titiz ve sürekli taleplerde bulunuyorlar. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

Savunma Sanayiinde atılacak adımlar da çok önemli. Eğitimde de misyonlarımız var.

İnşallah Zengezur konusunu hızlı bir şekilde çözersek iki değerli durumu da beraberinde getirir. Türkiye’nin Nahçıvan ile hem karayolu hem de demiryolu bağlantıları çok daha güçlü hale gelecek. Bu bağlantıların varlığı Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri güçlendirecektir. Yol medeniyettir. Yolunuz varsa medeniyeti yakalamışsınız demektir. Yol yoksa hiçbir şey yoktur ve bu savaşlardan sonra Azerbaycan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu yollardır.

Tüm tüneller ve viyadükler, Azerbaycan’ın Karabağ savaşlarından sonra nasıl geliştiğini gösteriyor. Onları görmekten gurur duyuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu