Haber

Deprem korkusu prefabrike ve çelik konstrüksiyona olan talebi artırdı

KAHRAMANMARAŞ merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından betonarme yapılardan korkanlar prefabrike ve çelik konstrüksiyon yapılara yöneldi. Tüm Girişimci Emlak Danışmanları Derneği Çanakkale İl Başkanı Mustafa Alptuğ Akkoca, “Genel olarak her 10 kişiden en az 6’sı müstakil yer arıyor veya arsa alıp üzerine prefabrik, çelik konstrüksiyon yapı yapmak için acele ediyor. “

Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntıların ardından betonarme yapılar herkesi korkutmaya başladı. Olası depremlerin sıklıkla hatırlatıldığı afet sonrası çok katlı betonarme yapılardan uzak durmayı tercih edenler prefabrike ve çelik konstrüksiyon yapılara yöneldi. Tüm Girişimciler Emlak Danışmanları Derneği Çanakkale İl Başkanı Mustafa Alptuğ Akkoca, depremden psikolojik olarak etkilenenlerin çok katlı binalardan uzaklaştığını belirtti.

Alptuğ Akkoca, İstanbul ve Marmara bölgesindeki vatandaşların manevi olarak etkilendiğini belirterek, “Vatandaşlar artık çok katlı yapılardan az katlı, müstakil yapılara geçmek istiyor. Yerleşimin daha dağınık olduğu şehirlere de göç etmeye başladılar. Bu durum bizim durumumuz. Girişimciler Emlak Danışmanları Derneği olarak yaptığımız çalışmalarda genel prestiji ile her 10 kişiden en az 6’sının müstakil yer arayışında veya arsa alıp arsa yapma telaşında olduğunu meslektaşlarımızdan duyduk. üzerine prefabrik çelik konstrüksiyon bina.Sonrasında vatandaşlarımız deprem bölgesi olsun olmasın az katlı binaları tercih ederek biraz daha kırsal alanlara göç ediyor.Deprem felaketi sonrası betonarme yapılarda çok önemli can kaybı oldu. Vatandaşlar çelik konstrüksiyon ve prefabrik yapılarda çökme durumunda can kaybının daha az olacağını düşünüyor. ‘SÖZLEŞME ORANIMIZ AYLIK 15’E KADAR OLDU’.

Prefabrik ve çelik konstrüksiyon üreticisi Erhan Kuruoğlu, çelik konstrüksiyon ve prefabrik yapıların depreme dayanıklı olduğunu belirterek, “Depremlerle birlikte hareket edebilen ve can kayıplarını yüzde 100 engelleyen yapılar. Prefabrik ve çelik konstrüksiyon yapılar da depremlerde zarar görebilmektedir. ancak maddi kayıp en aza indirilecek, can kaybı en aza indirilecek.” Son dönemde yaşadığımız depremlerden sonra insanlar artık hem müstakil hem de küçük, sağlıklı ve korunaklı binalara taşınmak istiyor. Depremlerden sonra kendi müşterilerimizden çok talep almaya başladık. Ayda 1 olan kontrat oranımız ayda 15’e çıktı. İnsan artık betondan yapılmamıştır.” “Betondan korktukları için daha mütevazi bir yaşam sürmeye çalışıyorlar. İnsanlar artık can güvenliğini çok önemsiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu