Haber

Deprem sigortası şartlarında neler değişti?

6 Şubat depremlerinin hasar tazmin çalışmaları, sigorta teminatlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılması gerekliliğini ortaya koydu. Zorunlu deprem sigortası DASK’ın tazminat ödemesinin düşük olması ve malları sigorta ettirmemesi yapılacak değişikliklerin yönünü de belirledi. Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), konut ve işyerleri için deprem sigortası şartlarını kökten değiştirdi. Değişiklikler 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girdi. DASK bugün maksimum 640 bin lira hasar ödeyebiliyor, bu durumda deprem bölgesindeki yerleşim yerlerinin DASK’a ek olarak özel bir sigorta ile çalışması zorunluluk haline geldi.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, deprem sigortasında yapılan değişikliklere değinerek, sigorta süreçlerinde metrekare fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Noyan Doğan’ın “Deprem Sigortasında Her Şey Değişti” başlıklı yazısında aktardığı değişiklikler şöyle:

“Konut sigortalarında evin metrekare birim fiyatı ile metrekare çarpılarak sigorta bedeli belirleniyor ve buna göre sigorta şirketi primi belirliyor. Kahramanmaraş depremine kadar metrekare birim fiyatını sigorta şirketleri kendileri belirliyorlardı. metrekare birim maliyetin biraz üzerinde baz alınmıştır.

Bu durumda verilen teminat düşük kalmış, depremde ödenen hasar evin değerine yaklaşamamıştır. Tıpkı Kahramanmaraş depreminde olduğu gibi. İşte SEDDK yıllardır devam eden bu durumu değiştirdi. 1 Ağustos’tan itibaren konutlara deprem garantisi verilirken, betonarme konutlarda birim metrekare fiyatı 12 bin liradan, diğer konutlarda 8 bin liradan az olmayacak. Ayrıca sigortalar enflasyona endeksli olacak ve enflasyon nedeniyle sigortacılar teminatlarını mutlaka artıracak. Bu artış konut poliçesinde belirtilecektir.

DASK ÖNCE YAPILACAK

Sigorta şirketleri konut sarsıntısı sigortasında yüzde 2 muafiyet uygulayabilecek. muafiyet nedir? Sigortalı, hasarın mutlak kapsamını üstlenir. Yani küçük hasarların belirli bir kısmının sigorta tarafından ödenmesi. Örneğin hasar bedeli 1 milyon lira ise sigorta şirketi yüzde 2’lik muafiyet miktarını 20 bin liraya indirecek ve sigortalıya 980 bin lira ödeyecek. Yeni şartlara göre muafiyet fiyatı arttıkça sigorta şirketleri fiyatları düşürecek. Örneğin sigortalı yüzde 10 muafiyet isterse sigortacı fiyat üzerinden yüzde 35’e varan indirim yapacak.

NE KADAR PRİM ÖDENECEK?

Sigorta şirketleri zorunlu sarsıntı sigortası olmayan DASK kapsamındaki konutlara deprem teminatı veremeyecektir. Önce konut için DASK poliçesi yapılacak, sigorta şirketi DASK’ın verdiği teminat için konut paket poliçesi kapsamında deprem teminatı sağlayacak. DASK sigorta bedelinin üzerindeki hasarlardan sigorta şirketi sorumlu olacaktır.

Yeni yönetmeliğe göre SEDDK, sarsıntı teminatı dahil konut sigortalarında prim ve ödenecek hasar miktarına ilişkin örnek tablo da yayınladı. Buna göre, birinci derece deprem bölgesindeki konutun sigorta bedeli 900 bin lira (1 milyon 200 bin-300 bin = 900 bin TL), konut sigorta bedeli 1 milyon 200 bin lira, DASK teminat tutarı ise 300 bin lira, tüketici bunun için 1.692 lira ödeyecek. prim ödeyecek.

Buraya kadar anlattıklarım deprem sigortasının konutları ilgilendiren tarafıdır. Yeni yönetmelikte işyerleri ve endüstriyel sektörler için beyin sarsıntısı sigortalarında önemli değişiklikler yapıldı. Deprem öncesi 400 milyon TL olan sigorta tutarı limiti, 1 Ağustos itibarıyla 2 milyar TL’ye çıkarıldı.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu