Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Pakistanlı ve İranlı mevkidaşlarıyla görüştü

Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Pakistanlı mevkidaşı Celil Abbas Jilani ve İranlı mevkidaşı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanı Fidan, bugün Pakistanlı mevkidaşı Celil Abbas Jilani ve İranlı mevkidaşı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgede yeni sorunların yaşanmaması gerektiğine işaret etti. Fidan’ın her iki tarafa da ılımlılık çağrısında bulunduğu belirtildi. Görüşmede Bakan Jilani ve Bakan Abdullahiyan’ın Fidan’a gerilimin tırmanmasını istemediklerini söyledikleri öğrenildi.

Konuyla ilgili bugün yapılan farklı bir açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Sorunların, dostluk ve kardeşlik anlayışıyla, temellere dayanan bir anlayışla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. BM Şartı başta olmak üzere uluslararası hukukun temel ilkeleri çerçevesinde ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne karşılıklı saygı.

Tüm sorunların, bölgesel güvenlik ve istikrarı daha fazla tehdit etmeden, diyalog ve işbirliği yoluyla çözülmesini umuyoruz. Dost ve kardeşlerimizi İran, Irak ve Pakistan’ı itidal ve sağduyuyla barışı sağlamaya davet ediyoruz. “Türkiye Cumhuriyeti, anlaşmazlıkların barışçıl çözümü konusunda deneyimlerini paylaşmaya ve bölge ülkelerine katkı sağlamaya hazırdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu