Haber

Geleneksel Türk Spor Oyunları Denizli’de Heyecanlı Açılışla Başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında düzenlenen Geleneksel Türk Festivali. Spor Oyunlar coşkulu bir açılışa sahne oldu. Denizlililerin 3 gün boyunca 100. yıl heyecanını yaşayacağı ve geleneksel oyunları izleyeceği dev organizasyona binlerce öğrenci Türk bayraklarıyla katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında 27-28-29 Ekim tarihlerinde düzenlenen Geleneksel Türk Spor Oyunları başladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi’nde düzenlenen açılış programına Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, davetliler ve binlerce öğrenci katıldı. Üç gün süren etkinlik Genç Osman Binicilik Spor Kulübü ile Genç Bozkuşlular Binicilik Spor Kulübü arasında düzenlenen cirit müsabakasıyla başladı. İzleyicilerin merakla takip ettiği karşılaşmada binicilik sporcularının birbirlerine attığı ciritler büyük heyecan yaratırken, başarılı atışlar da büyük alkış aldı. Lider Osman Zolan maçın ortasında tribünleri dolaşarak öğrencilerle buluştu. Bu sırada gençler, Önder Osman Zolan’ın kendilerine hediye ettiği Türk bayraklarını açarak tribünleri kırmızı beyaza boyadı. Bu arada 10. Yıl Marşı ve çalınan İzmir Marşı ile gençlerin coşkusu doruğa ulaştı.

“Türk bayrağı her yere yakışır”

Başkan Zolan burada yaptığı konuşmada gençlerin coşkusuna övgüde bulundu. Klasik Türk Spor Oyunları’nda okçuluk, cirit gibi birçok klasik oyunu sergileyeceklerini belirten Başkan Zolan, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını hep birlikte, el ele, coşkuyla, güzellikle, mutlulukla kutlamak istedik. Geleceğimizin teminatı olan siz gençlerle birlikte kutlamak ayrı bir mutluluk.” Her yerde kırmızı-beyaz Türk bayrağı olduğuna işaret eden Başkan Zolan, “Türk bayrağı her yere yakışıyor. Ama gençlerimizde daha da güzel duruyor. Çünkü bu ülkenin geleceği, bu emanet sizin elinizde.” Büyük Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan tam 100 yıl önce Cumhuriyeti kurduğunu kaydeden Önder Zolan, “Görevimiz bu vatanı hep birlikte korumaktır. İnşallah Cumhuriyetimiz sonsuza kadar ayakta kalır.” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

25 ilden 500 binicilik sporcusu katılacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi Klasik Spor Oyunları Kompleksi’nde başlayan Geleneksel Türk Spor Oyunları, 28 Ekim Cumartesi günü 12.00-19.00 ve 29 Ekim Pazar günü 12.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 500 binicilik sporcusunun katılacağı Geleneksel Türk Spor Oyunları’nda Uşak, Erzurum, Balıkesir, Ankara, Sivas ve Van başta olmak üzere 25 farklı ilden katılım sağlanacak etkinlikte atlı cirit karşılaşmalarının yanı sıra atlı okçuluk, kokbörü, okçuluk, chavgan, at güreşi ve atlı akrobasi gösterileri de yapılacak. Denizlililerin Cumhuriyetin 100. yıl coşkusunu doyasıya yaşayacağı, tarihi ve kültürel unsurların canlandırılacağı Klasik Türk Spor Oyunlarına katılımın ücretsiz olduğu belirtildi. – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu