Haber

Güney Kore Devlet Başkanı, Kuzey Kore ile askeri işbirliğinin durdurulması gerektiğini söyledi

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore ile tüm askeri işbirliği girişimlerinin durdurulması gerektiğini söyledi.

Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen 43. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi’nde konuşan Yonha’ya göre Yoon, “Uluslararası barışı bozacağı için Kuzey Kore ile askeri işbirliği girişimleri bir an önce durdurulmalı” dedi. toplum.” ” cümlesini kullandı.

ASEAN üyelerine Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına fon sağlanmasını engelleme çağrısında bulunan Yoon, Birleşmiş Milletler (BM) üyesi olan tüm ülkelerin BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yasa dışı silah ticareti yaptırımlarına uyması gerektiğinin altını çizdi.

Yoon, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması için ülkelerin birlikte çalışması gerektiğini kaydederek, Kuzey Kore’nin Kore Yarımadası ve Hint-Pasifik bölgesinde barışı tehdit ettiğini belirtti.

Zirvede ülkesinin ASEAN ülkeleriyle iş birliğini artırmayı planladığını belirten Yoon, (Güney) Kore-ASEAN Dayanışma Girişimi’ni (KASI) detaylandırma planlarını zirveye katılan yetkililerle paylaştı.

Bölgesel barış ve istikrar için stratejik iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan ve Güney Kore’nin ASEAN bölgesine yönelik diplomatik bir girişimi olan KASI, aynı zamanda Güney Kore’nin Hint-Pasifik stratejisinin de önemli bir bileşenini oluşturuyor.

Zirve öncesinde yapılan bir röportajda Yoon, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarının ASEAN üyesi ülkeler için “doğrudan ve varoluşsal bir tehdit” olduğunu belirtti.

Daily NK, Kuzey Koreli yetkililere dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirilmesine yardımcı olabilecek teknoloji transferi konusunda Rusya’dan yardım istediğini iddia etti.

The New York Times’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un bu ay Rusya’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği iddia edildi.

hozathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu