Haber

Güney Kore, Japonya ve ABD, Kuzey Kore’nin füze denemelerini kınadı

Güney Kore, Japonya ve ABD’den üst düzey yetkililer, Kuzey Kore’nin yakın zamanda gerçekleştirdiği kıta ortası balistik füze (ICBM) denemesini şiddetle kınadılar ve Kuzey’e karşı caydırıcılığı ve yaptırımları güçlendirmek için üçlü işbirliğini artırma sözü verdiler.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, üç ülkeden üst düzey yetkililerin Pyongyang’ın balistik füze denemelerini istişare etmek üzere Japonya’nın Karuizava kentinde meydana geldiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Güney Kore’nin Kore Yarımadası Barış ve Güvenlik İşleri Özel Temsilcisi Kim Gunn, Japonya Dışişleri Bakanlığı Asya ve Okyanusya İşleri Genel Direktörü Funakoshi Takehiro ve ABD Özel Temsilcisi Sung Kim katıldı. Kuzey Kore’ye balistik füze denemesi yaptığı için Kuzey Kore’yi şiddetle kınadı.

Üç yetkilinin “Kuzey Kore’nin artan provokasyonlarına etkili bir şekilde yanıt vermenin yollarını” görüştükleri vurgulanarak, Kuzey Kore’nin silah geliştirme programlarını finanse eden yasa dışı para akışının önlenmesi için çabaları artırma konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Açıklamada, yetkililerin üç ülkenin de Kuzey Kore ile diyaloğa açık olduğunu yinelediği ve “Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırma yoluna geri döndürmek için yakın bağ ve işbirliğini” güçlendirme konusunda anlaştıkları belirtildi.

Güney Koreli yetkili Kim, yaptığı değerlendirmede, ülkesinin “Pyongyang’ın artan nükleer saldırı tehditlerine” karşı Japonya ve ABD ile iş birliğini güçlendirdiğini belirterek, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un “artık sona geldiğine” işaret etti. yol”.

Kuzey Kore’nin füze testleri devam ediyor

Güney Kore Genelkurmay Başkanları, Kuzey’in 18 Temmuz günü yerel saatle 03:30 ve 03:46’da Japonya Denizi (Doğu Denizi) tarafına iki füze fırlattığını doğruladı.

ABD nükleer enerjili denizaltısının 42 yıl sonra Güney Kore limanına demirlemesinden sonra füze denemelerinin yapılması dikkat çekti.

Pyongyang, 12 Temmuz’da bir Hwasong-18 füzesi fırlattı.

Kuzey Kore, 12 Temmuz’da Hwasong-18 tipi “katı yakıtlı kıtalararası balistik füze” test ettiğini duyurdu. “Hwasong-18” tipi füzenin irtifa ve uçuş süresinin “rekor” seviyelere ulaştığı belirtildi.

Kuzey Kore’nin Japonya Denizi’ne (Doğu Denizi) fırlattığı balistik füzenin test atışını Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un da izlediği ve 75 dakika havada kaldığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu