Haber

İran’da silahlı saldırıda ölen çocuğun cenazesi yönetim karşıtı protestoya dönüştü

İran’ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı İze kentinde önceki gün düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Kian Pirfelek adlı 9 yaşındaki çocuğun cenazesi yönetim karşıtı protestolara sahne oldu.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, saldırıda yaşamını yitiren çocuğun cenazesine katılan yüzlerce kişi ülke yönetimini ve yetkilileri protesto etti.

İze kentinde 16 Kasım’da düzenlenen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği silahlı taarruzun güvenlik güçleri tarafından düzenlendiğini öne süren göstericiler ülke idaresi ve yetkililer aleyhinde sloganlar attı.

Görüntülerde, akında hayatını kaybeden çocuğun annesi Zeyneb Mevlayi’nin “saldırının teröristler değil, güvenlik güçleri tarafından düzenlendiğini” söylediği bir bölüm de yer aldı. Anne Mevlayi, cenaze töreni sırasında, “Biz cesur bir milletiz ve İran’ı geri alacağız” dizelerinin yer aldığı bir şiir de okudu.

Öte yandan atakta hayatını kaybedenler için kent merkezinde düzenlenen başka bir cenaze merasimine katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Rızai, akına ait 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Arap kökenli İran vatandaşlarının ağır nüfusa sahip olduğu Huzistan eyaletine bağlı İze kentinde evvelki gün düzenlenen Mahsa Emini protestoları sırasında kimliği bilinmeyen motosikletli şahısların göstericiler ve güvenlik güçlerinin üzerine ateş açması sonucu ortalarında Kiyan Pirfelek isimli çocuğun da bulunduğu 7 kişinin öldüğü, 5 güvenlik görevlisinin de yaralandığı açıklanmıştı.

İsfahan kentinde de eş vakitli olarak güvenlik güçlerine yönelik motosikletli şahıslarca düzenlenen silahlı akında İhtilal Muhafızları Ordusu mensubu bir albay ile Besic milis güçlerinden 2 kişi ölmüştü.

İranlı yetkililer atakları terör saldırısı olarak nitelemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu