Ekonomi

Jack Ma, fintech devi Ant Group’un kontrolünü bıraktı

2014 yılında Çinli milyarder Jack Ma Karınca GrubuKurduktan sonra Ant’ın kurumsal yapısının bir modülü olarak şirketin kontrolünü devreder.

Çinli milyarder ve ali baba‘nin kurucusu Jack Ma, artık şirketin kurumsal yapısındaki son değişikliklerin bir parçası olarak fintech devi Ant Group’u denetlemeyecek.

Ant Group, Ma’nın şirketin daha fazla kurumsal yönetim optimizasyonu ve yeniden yapılandırmasının bir parçası olarak Ant Group’un kontrolünden vazgeçmeyi kabul ettiğini resmen duyurdu.

Değişiklikten önce Ma, Ant’taki %10 hissesine ek olarak kendi kuruluşları aracılığıyla şirket üzerinde kontrole sahip olan Ant’ın denetim sorumlusuydu.

Şirketten yapılan açıklamada, yeniden yapılanma süreci tamamlandıktan sonra hiçbir hissedarın Ant üzerinde kontrol sahibi olmayacağı belirtildi. Firma, Hangzhou Junhan ve Hangzhou Junao gibi ana hissedarların Ant’ta oy haklarını bağımsız olarak kullanacaklarını belirtti.

Karınca, “Düzeltme, Ant Group hissedarlarının ve lehdarlarının ekonomik çıkarlarında herhangi bir değişikliğe neden olmayacak.”ekledi.

Bazı analistlere göre, Ant’ın yeniden yapılanması ve Ma’nın şirket üzerindeki kontrolünü bırakması, uzun vadede şirket üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

Şirket yapısı daha istikrarlı

BoTong Analysys’in kıdemli mali analisti Wang Pengbo, daha çeşitli oy haklarına sahip yeni şirket yapısının daha istikrarlı olduğuna inanıyor:

Ant’ın yan kuruluşu Alibaba’nın hisseleri, Ma’nın Ant’ın kontrolünü teslim ettiği haberinin ardından önemli ölçüde arttı. TradingView’den alınan verilere dayalıdır ali babaAnt’ın duyuruyu yapmasından bu yana New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki payı yaklaşık %10 arttı.

Daha önce bildirildiği üzere Ant, en büyük halka arzını (IPO) 2020’de gerçekleştirmeyi amaçladı ve yaklaşık 30 milyar dolar toplamayı planladı. Yerel makamlar özel işletmeler üzerindeki güçlerini korumak istediklerinden, Çin hükümeti sonunda Ant’ın halka arzını durdurmayı seçti.

Halka arzın askıya alınmasının ardından Ant, blok zincirinin ve dijital varlıkların faydalarını aktif olarak keşfetmeye devam etti. Dünyanın en büyük dijital ödeme platformu Alipay’in sahibi olan Ant, Çin Halk Bankasıile işbirliği yaptıktan sonra ÇinceUlusal dijital para biriminin geliştirilmesine dahil olmaya devam etti.

Şirket ayrıca, son birkaç yıldır ilgili operasyonlar için blockchain mutabakatları yapan Çinli teknoloji devlerinin arasında yer alıyor. Şirket, 2022’de yeni eserler sunan blockchain işi AntChain’i aktif olarak geliştiriyor.

Blockchain ve ilgili teknolojilere olan açık ilgisine rağmen Ant, Çin’in kripto konusundaki olumsuz duruşuna uymak için harekete geçti. Mart 2022’de bildirildiği üzere Ant Group, hükümet baskısından korkarak nitelikli fikri mülkiyet (NFT) platformlarına bir dizi kısıtlama getiren firmaların ortasındaydı.

Bu makale ilk olarak Paranfil’de yayınlandı.

sarigolhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu