Haber

MRNA Aşısıyla İlk Kanser Tedavisinde Başarı Elde Edildi

BioNTech’in kanser tedavisi için geliştirdiği mRNA aşısı İngiltere’de bir hastada başarılı oldu. 54 yaşındaki Adrian Taylor isimli hastanın tümörleri 1 yıl içerisinde neredeyse tamamen yok oldu.

Taylor’a Aralık 2021’de bademcik kanseri teşhisi konuldu. Aylar süren kemoterapi ve radyoterapi seanslarının ardından bademcik tümörü ortadan kayboldu. Ancak geçen yıl haziran ayında kanserin akciğere sıçradığı görüldü.

Sağ akciğerinde en büyüğü 9 milimetre çapında olmak üzere 6 tümör vardı. 9 milimetrelik tümör birkaç ayda 25 milimetreye çıktı. Kanser hızla ilerliyordu ve doktorlara göre Taylor’ın hayatta kalma şansı yoktu.

İlaç bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasına yardımcı oluyor

Adrian Taylor, eylül ayında mRNA bazlı bir kanser aşısının klinik deneylerine katılmak üzere başvurdu ve kabul edildi. Liverpool’daki Clatterbridge Kanser Merkezi’nde tedaviye başladı.

T24’te yer alan habere göre Taylor’a mRNA aşısının yanı sıra ‘Pembrolizumab’ isimli yeni bir ilaç da verildi. Aşı, kanser hücrelerini öldüren yeni bağışıklık hücrelerini harekete geçiriyor. İlaç, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırmasına yardımcı oluyor.

Akciğer tümörlerinden biri hariç tümü ortadan kayboldu

Akciğer tümörlerinden biri hariç tümü ortadan kayboldu

temsil görseli

Adrian Taylor ilk dozunu Kasım ayında aldı. Taylor’a her üç haftada bir yeni bir doz uygulandı. Görüntüleme her sekiz haftada bir yapıldı.

Mayıs ayında yapılan bir tarama, akciğerindeki tümörlerin biri hariç hepsinin kaybolduğunu gösterdi. 25 milimetrelik tümör 4,6 santimetreye kadar küçülmüştü. Taylor, iki yıl tamamlanıncaya kadar tedaviye devam edecek.

Kişiye özel aşı üretilebilir

Adrian Taylor, şu anda deneme aşamasında olan kanser aşısından İngiltere’de yararlanan ilk hastalardan biri oldu.

Klinik çalışmalarda olumlu sonuçlar alınmaya devam edilirse mRNA aşısı kanser tedavisinde devrim yaratacak. Aşı hazır olarak uygulanabildiği gibi bireysel aşılar da üretilebilmektedir.

Kanser aşısı, Kovid aşısından farklı olarak önleyici değil. Kanser hastalarına tedavi amaçlı uygulanır.

Birleşik Krallık’ta baş ve boyun kanserlerinin yanı sıra bir tür cilt kanseri olan melanom ve prostat, kolon ve rektum kanserlerine yönelik klinik araştırmalar halen yürütülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu