Ekonomi

Petrobras CEO’su karlılığı sağlarken Brezilya ekonomisini canlandırmayı hedefliyor

Brezilya’nın devlet petrol şirketi Petrobras’ın yeni atanan CEO’su Magda Chambriard kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, şirketin hissedar değerini korurken ulusal ekonomiyi destekleme konusundaki kararlılığını vurguladı. Bu direktif, Chambriard’ın bugünkü resmi atamasına başkanlık eden Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva tarafından verilen talimatlarla uyumludur.

Petrobras’ın Rio de Janeiro’daki CENPES araştırma merkezinde düzenlenen tören sırasında Başkan Lula, Petrobras’ın kârlı bir kuruluş olarak kalmasının önemini yineleyerek şunları söyledi: “Hiç kimse hissedarların bir sent bile kaybetmesini istemez. Hiç kimse Petrobras’ın zarar eden bir şirket olmasını istemez.”

Chambriard’ın atanması, eski CEO Jean Paul Prates’in Mayıs ayında Başkan Lula tarafından görevden alınmasının ardından gerçekleşti ve bu hareket, yeni yönetimin hissedar çıkarları yerine ekonomik canlandırmaya öncelik verebileceği endişesiyle Petrobras hisselerinde önemli bir düşüşe yol açtı.

Chambriard, Başkan’ın hedeflerine ulaşmak için şirketin 2024-2028 dönemi için belirlenen 102 milyar dolarlık yatırım planının hızlandırılmasını temel bir öncelik olarak vurguladı. Chambriard bu stratejinin yüz binlerce kişiye istihdam yaratarak ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunacağına inanıyor.

Chambriard geçtiğimiz hafta, teknik uzmanlıkları ve devlet işletmelerindeki kapsamlı deneyimleriyle tanınan üç direktörden oluşan yeni yönetim ekibinin kurulduğunu duyurdu. Bugünkü etkinliğin ardından Chambriard gazetecilere üst düzey yönetim kadrosunda şu an için başka bir değişiklik beklenmediğini bildirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

sarayonu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu