Yaşam

Resmi Gazete’de Yayınlandı: Airfryers’a Yükseliş!

Seçimin ardından ilk Resmi Gazete zam haberiyle geldi. ” hava fritözü“olarak bilinen yağsız pişirme ürünleriyle ilgili yeni bir karar yayınlandı. Karara göre uygun fiyatlı airfryer modellerinde artış yaşanıyor. kaçınılmazoldu.

Hatırlayan okuyucularımız var; Birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberde Resmi Gazete’de bir tebliğ yayımlanmıştı. hakkında konuştuk . Bu belge, airfryer’lı robot elektrikli süpürgeleri kapsar ” ithalat gözetimi“. hükümet geri adım atsın ve airfryer’ların hariç tutulması. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yeniden ithalat için gözetim altına alınan airfryer’lar yer alıyor.

İthal edilen en ucuz airfryer bile 100 $ vergilendirilecek

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan” İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2023/7)“Airfryerlar için birim gümrük kıymeti” kapsamında 100 dolar olarak belirlendi. 10 dolarlık bir airfryer bile gözetim belgesi yoksa100 dolar gibivergilendirilecektir.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar, 30 gün sonra yürürlüğe girecek. Dolayısıyla, şu anda bir airfryer almayı düşünüyorsanız, açık artırmadan kaçınmak için 30 gününüz var.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar şu şekilde:

İthalatta saklama başvurusu ve saklama belgesi nasıl alınır?

İthalatta denetim uygulaması, belli bir fiyatın altında eser ithal edildiğinde, sözde fiyattan ithal edilmiş gibi eserden vergi alınması şeklinde uygulanmaktadır. Örneğin, 10 dolara bir sanat eseri satın aldınız, ancak gözetim uygulaması 100 dolar olarak bir sınır koydu. Bu durumda 10 dolarlık iş için 1,8 KDV ödemeniz gerekirken, 18 dolar KDV ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Dolayısıyla ithal eserin Türkiye fiyatı 10 dolardır. 28 $ içinbitti.

Ancak saklama belgesi bulunan satıcılar bu uygulamadan muaftır. Gözetim Belgesi alabilmek için öncelikle e-Devlet kapısına uygulanmalıdır. Ayrıca Ticaret Bakanlığı internet sitesi üzerinden de elektronik imza ile Gözetim Belgesi başvurusu yapılabilmektedir. Online başvurularda sorun çıkması durumunda evraklar fiziki olarak da başvurulmaktadır.

ayvalikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu