Ekonomi

Savunma sanayi devi MKE’den büyük sürpriz! Birçok ülke başarısız oldu

Makine ve Kimya Sanayii Anonim Şirketi (MKE.A.Ş) Tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin olarak kullandığı silah sistemlerinin başında yer alan FIRTINA ve PANTER Obüsleri için güdümlü obüs mühimmatı geliştiriliyor.Tapa Güdüm Kiti ile 155 mm Uzun Menzilli Mühimmata yaklaşma ve çarpma yoluyla güdüm kabiliyeti kazandırılması amaçlanmaktadır.

SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgiye göre; birebir bir proje gibi 122mm Çok Namlulu Roketatar Mühimmatına da uygulanmaktadır. Dairesel Sapma Olasılığını (CEP) 50 metrenin altına indirmesi planlanan TGK, iki boyutta düzeltme yeteneğine sahip. -40C ile +52C arasında kullanılabilen TGK, MIL-STD-331 standardına uygun olarak geliştirilmektedir.

Öte yandan TGK’nın entegre edileceği 155mm mühimmat olarak 155mm MKE MOD 274 HE ER TNT/BB mühimmatı seçildi. Yaklaşık 39 kilometre menzile sahip olan MKE MOD 274, FIRTINA ve PANTER Obüsleri başta olmak üzere muadil birçok 52.kal obüs silah sisteminde kullanılabilmektedir.

Güdümsüz 155 mm MKE MOD 274 mühimmatının ortalama sapma maliyetinin 150-200 metre olduğu zaten biliniyor. Bu değer, savaş alanının koşullarına bağlı olarak daha da artabilir. Ayrıca MKE A.Ş. güdümlü obüs mühimmatının yanı sıra daha uzun menzilli ve tahrikli obüs mühimmatı konusunda da çalışmalar yürütüyor.

BİRÇOK ÜLKEDEKİ PROJELER BAŞARISIZ OLDU

Birçok ülke tarafından güdümlü obüs mühimmatı çalışmaları yapılmasına rağmen projelerin çoğu başarısızlıkla sonuçlanıyor. Buradaki temel sebep, obüs gibi silah sistemlerinin atış esnasında mühimmata uyguladığı basınç kuvvetinin, güdüm elektroniğinin direncinden çok daha yüksek olmasıdır.

KAYNAK: SAVUNMASANAYIST.COM

ivrindi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu