Haber

Tasarruf tedbiri unutuldu: AK Partili belediyeden ‘yağlı’ ihale

Zuhal Çiloğlan

Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden olan AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kamuda tasarruf tedbirlerine karşın milyonluk ihaleler yapmaya devam ediyor. Belediye yağlı güreş organizasyonu için 3 milyon 484 bin 505 TL’lik sözleşme imzaladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın şubat ayında açıklanan verilerine göre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2 milyar 123 milyon 984 bin TL’lik borç ile Hazine’ye en fazla borcu olan belediye olarak öne çıkmıştı.

Tahir Büyükakın’ın yönetimindeki Belediye, mevcut borcuna ve geçtiğimiz aylarda açıklanan kamuda tasarruf genelgesine rağmen 3 gün sürecek yağlı güreş organizasyonu için ikinci kez aynı şirketle 3 milyon 484 bin 505 TL’lik sözleşme imzaladı.

Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda pazarlık usulü (21B) ile gerçekleştirilen ihalenin sonucu, 25 Haziran’da yayınlandı. İhaleyi kazanan şirketin geçen sene de aynı etkinlik için hizmet alınan HMO Organizasyon Tanıtım Reklam Ticaret Limited Şirketi olması dikkat çekti. İhalede toplam teklif ve geçerli teklif sayısının bir adet olması da göze çarpan diğer detay.

TASARRUF TEDBİRLERİ YOK SAYILDI

Tasarruf Tedbirleri ile İlgili Genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, kamu kaynaklarının etkili, verimli ve ekonomik kullanımına ilişkin yeni tedbirler alındığı 17 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre genelgede, “Kamu kurum ve kuruluşları kendi kuruluş mevzuatında belirtilen faaliyet alanları ile doğrudan ilgili olmayan herhangi bir harcama veya taahhütte bulunmayacak, ihale şartname ve sözleşmelerine idare tarafından kullanılmak üzere araç, makine, ekipman temini gibi alım ya da yapım konusuyla ilgisi olmayan unsurları dahil etmeyeceklerdir” ifadeleri kullanıldı.

15 TEMMUZ ANMALARINDA DA AYNI ŞİRKET

Öte yandan BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Kocaeli Belediyesi aynı şirkete daha önce de ihale vermişti. Belediye, 2023 yılındaki 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı organizasyonu için HMO Organizasyon Tanıtım Reklam Ticaret isimli şirket ile sözleşme imzaladı. Yalnızca bir gün sürecek etkinlikler için belediye, şirket ile 1 milyon 375 bin TL’lik anlaşma yaptı. Belediyenin programın organizasyonu için düzenlediği ihalede yalnızca bir geçerli teklifin olması dikkati çekti.

(HABER MERKEZİ)

haber-amasra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu