Ekonomi

TCMB’den seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma adımları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma adımları kapsamındaki yeni düzenlemeleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ihracat ve yatırım kredileri ile deprem bölgesine verilen krediler, Merkez Bankası’nın kredileri kapatmaya yönelik tüm tedbirlerinin dışında tutuldu.

Sıkılaştırma sürecini destekleyici adımların tamamlayıcısı olarak, kredi büyümesine göre teminat imkanı kapsamında yüzde 3 olan TL ticari kredilerde aylık büyüme oranının yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildi.

İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri bu feshin dışında tutuldu.

Piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırmak amacıyla faize göre menkul kıymet tesisi uygulaması basitleştirilmiştir. Buna göre, ihracat ve yatırım kredileri hariç TL ticari kredilerde birinci aşama kaldırılacak, vade sonu faizi tek aşamalı olarak uygulanacak.

İhtiyaç kredilerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Finansman kaynaklarının etkin kullanımını desteklemek amacıyla taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme oranının yüzde 2 olarak belirlenmesine, ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 3’lük oranın herhangi bir değişiklik yapılmadan aynen devam ettirilmesine karar verildi.

Kredi kartı nakit kullanım faizi yüzde 2,89

Ayrıca, enflasyonun kontrol altına alınması ve iç talebin dengelenmesi kapsamında, kredi kartı nakit kullanımı ve kredili mevduat hesabına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89’a yükseltilmiştir.

Söz konusu oran 25 Temmuz’da Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde yayınlanacak ve 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

İhracatçılar için finansmana kolay erişim

Merkez Bankası, ihracatçıların finansmana erişiminin desteklenmesi ve ihracatın güçlendirilmesine yönelik aldığı kararları da açıkladı.

Buna göre, reeskont kredisi günlük limiti 1,5 milyar TL’ye yükseltilmiştir.

Reeskont kredilerinde performans dikkate alınacak

KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki payının artırılmasına ve kullandırımda ihracat büyüme performansının dikkate alınmasına karar verilmiştir.

Sadeleştirme çalışmaları kapsamında reeskont kredilerine erişim kurallarında kolaylık sağlanmıştır. Reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ek ihracat bedeli üzerinden satış zorunluluğu kaldırıldı.

İthalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımları, reeskont kredisi vadesinde döviz almama taahhüdü kapsamı dışında tutulmuştur.

haber-hisarcik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu