Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı dolayısıyla Paris’te resepsiyon düzenlendi

Fransa’nın başkenti Paris’te, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı münasebetiyle Paris Büyükelçiliği tarafından resepsiyon düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü kutlamalarına Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer, Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Daimi Temsilcisi Kerem Alkin ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Daimi Temsilcisi Kerem Alkin ev sahipliği yaptı. UNESCO) Büyükelçisi Gülnur Aybet. Bu vesileyle Paris Büyükelçiliği’nde bir resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, UNESCO Yönetim Kurulu Başkanı Tamara Rastovac Siamashvili, Fransa Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Direktörü David Cvach, Milletvekili ve Türkiye-Fransa Dostluk Grubu Lideri David Cvach katıldı. Fransa Ulusal Meclisi Guillaume Garot, OECD içindeki farklı ülkelerin daimi temsilcileri. Türk dernek ve kurumlarının temsilcileri katıldı.

Resepsiyonda Büyükelçi Demirer, İstiklal Marşı ve Fransa milli marşı La Marseillaise’nin söylenmesinin ardından bir konuşma yaptı.

Demirer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim mesajının bir bölümünü okudu.

Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünü kutlayan Demirer, “Cumhuriyetin ilanı, Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’da bin yıllık egemenlik ve bağımsızlığı koruma ve yaşatma yolunda milletin eşi görülmemiş bir mücadelesinin ve iradesinin sonucudur. Kemal Atatürk, biz Türkler için.” söz konusu.

Demirer, Cumhuriyetin ilk yıllarında savaşın verdiği ağır hasarlara rağmen Türk halkının ülkenin yaşanabilir ve çağdaş bir devlet olması için büyük çaba sarf ettiğini belirtti.

Türkiye’nin son 100 yılda birçok sınavdan geçtiğini belirten Demirer, Türkiye ile Fransa arasında 5 asırlık diplomatik bağların bulunduğunu kaydetti.

Demirer, Batı’da 1921 yılında Ankara’daki hükümeti tanıyan ilk ülkenin Fransa olduğunu hatırlatarak, “Fransa, Türkiye’nin modernleşme tarihinde önemli bir rol oynadı.” söz konusu.

Konuşmanın ardından konuklara Türk mutfağının klasik lezzetleri ikram edildi.

iznikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu