Haber

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Erdoğan, Putin’i Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasına geri döndürebilecek tek liderdir

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasına geri döndürebilecek tek lider olduğunu belirtti.

“Türkiye, PUTİN’İ HESAPLARA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Kuleba, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili olarak Ukrayna devlet kurumu Ukrinform’a açıklama yaptı. Rusya’nın anlaşmayı durdurduğunu hatırlatan Kuleba, Ukrayna’nın Putin’in bu anlaşmaya dönüşü konusunda Türkiye ile temasa geçtiğini belirtti.

“BUNU SAĞLAYACAK TEK LİDER ERDOĞAN”

Kuleba, “Ukrayna, Putin’in Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na dönüşü konusunda Erdoğan ile uyum içinde. Erdoğan da bu konuda Zelenskiy ile uyum içinde. Bu karşılıklı bir çıkar. Erdoğan, Putin’in anlaşmaya dönmesini sağlayabilecek tek lider. .”

NE OLDU?

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması aslında sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine gelir gelmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Rusya ile ilgili anlaşmanın bir kısmı yerine getirilmedi.” Sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu