Ekonomi

Zangezur Koridoru’ndaki Horadiz-Gabriel-Zengilan-Ağbend otoyolunun yüzde 80’i tamamlandı

– Türkiye ile Azerbaycan’ı birbirine bağlayacak Zangezur Koridoru’nda sona doğru

Horadiz-Cebrail-Zengilan-Ağbend otoyolunun yüzde 80’i tamamlandı

ZENGİLAN – Zangezur Koridoru’nun Azerbaycan’ı Nahçıvan ve Türkiye’ye bağlayacak kısmında yer alan Horadiz-Cebrail-Zengilan-Ağbend karayolunun yüzde 80’i, Horadiz-Ağbend demiryolu hattının yüzde 38’i tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 26 Ekim 2021’de temeli atılan Zangezur Koridoru’nun kesiminde yer alan 123,6 kilometre uzunluğundaki Horadiz-Cebrayil-Zengilan-Ağbend otoyolunda çalışmalar sürüyor. . Fuzuli ili Ahmetbeyli köyünden başlayan ve Türk dünyasını birleştirecek olan Zangezur Koridoru’nun kollarından biri olan otoyol inşaatının yüzde 80’i tamamlandı. Otoyolun 77,5 kilometrelik kısmı 6 şerit, kalan 46,1 kilometrelik kısım ise 4 şerit olarak tasarlandı. Yoldaki kazı ve sondaj çalışmalarının sona erdiği 3 karayolu tünelinde çalışmalar devam ederken, projede yer alan 24 köprüden 12’sinin imalatları tamamlandı.

kritik değere sahip

Uluslararası standartlara uygun olarak Türk firmalarının öncülüğünde birinci sınıf kalitede inşa edilen Horadiz-Cebrayil-Zengilan-Ağbend karayolu, Türkiye’nin diğer bölgelerini birbirine bağlaması nedeniyle stratejik, ekonomik ve uluslararası ulaşım açısından büyük önem taşıyor. Azerbaycan’dan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne. Azerbaycan Karayolları Devlet Ajansı denetiminde Türk firmaları tarafından yürütülen çalışmaların 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni ulaşım bağlantısı

Zangezur Koridoru, Azerbaycan’ın batı kesimlerini ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni Ermenistan üzerinden Zangezur bölgesinden geçecek 43 kilometrelik kara ve demiryolu hatları ile birbirine bağlayacak. Horadiz’den Nahçıvan’ın Ordubad vilayetine uzanan yeni bir demiryolu hattı da yapılıyor. Koridor tamamlandıktan sonra Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir ulaşım bağlantısı kurulacak.

Demiryolu hattı 2024’te tamamlanacak

Horadiz-Ağbend demiryolu sınırının temeli 14 Şubat 2021’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından atıldı. 110,4 kilometre uzunluğundaki demiryolu sınırı güzergahında Horadiz, Mercanlı, Mahmudlu, Soltanlı isimli 9 istasyon bulunuyor. , Gümlag, Hekeri, Mincivan, Bartaz ve Ağbend. Ayrıca proje kapsamında 3 adet tünel, 41 adet köprü, 7 adet üst geçit ve yaklaşık 469 adet yapının yapımı planlanmıştır. Demiryolu hattı güzergâhı boyunca tüm alan mayınlardan temizlendi. İnşaat ve montaj çalışmaları 3 etapta yapılırken, demiryolu hattının şu ana kadar 38 adedi tamamlandı. Demiryolu hattı projesinin 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

“Şu ana kadar 60 kilometre demiryolu hattı döşendi”

Azerbaycan Demiryolları İnşaat ve Proje Müdürü Kenan Rzayev, Horadiz-Ağbend demiryolu hattının Karabağ’daki ana projelerden biri olduğunu belirterek, “İnşaat işlerinde Azerbaycan firmalarının yanı sıra alanında uzman Türk firmaları da yer alıyor. Burada mayın temizleme konusunda sıkıntılar yaşandı.Savaştan sonra bu arazide mayınlar vardı.Bu nedenle inşaat çalışmaları yavaş ilerliyordu.Şu anda güzergah boyunca mayın temizleme çalışmaları tamamlandı ve bundan sonra çalışmalar daha hızlı ilerleyecek. Şu ana kadar 60 kilometre demiryolu sınırı atıldı. Şu anda demiryolu güzergahın 64. ve 82. kilometrelerinin ortasında. Yatak ve yapıların inşaatı devam ediyor. Demiryolu sınırının 38’i tamamlandı. İnşallah 2024’ün ilk 6 ayında projenin tamamlanıp teslim edilmesi planlanıyor.”

Azerbaycan’ın en büyük demiryolu köprüsü inşa ediliyor

Horadiz-Ağbend demiryolu hattının geçtiği Zengilan ilinin Hekeri Nehri üzerinde 418 metre uzunluğuyla Azerbaycan’ın en büyük demiryolu köprüsü yapılıyor. Halihazırda köprü ayaklarının ve üst geçidin inşaatı tamamlanırken, izolasyon çalışmaları da devam ediyor.

“760 metre uzunluğunda demiryolu köprüsü projesi yapılıyor”

Azerbaycan Demiryolları Sözcüsü Senuber Nezerova, Horadiz-Ağbend demiryolu projesi çerçevesinde Azerbaycan’da inşa edilen en büyük demiryolu köprüsünün yapıldığını belirtti. Nezerova, “Bu köprü Horadiz-Ağbend demiryolu projesi kapsamında yapıldı ve uzunluğu 418 metre. Bu köprü Azerbaycan’da yapılmış en büyük demiryolu köprüsü. Ama bu son değil. Daha büyük bir köprü var. Horadiz-Ağbend demiryolunun 8. kilometresi Demiryolu köprüsü yapılacak 760 metre uzunluğunda olacak ve projesi yapılıyor yakın zamanda inşallah yapım çalışmaları da yapılacak.

başlayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu