Haber

ABD ile Güney Kore arasında imzalanan “Washington Deklarasyonu”

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve ABD Lideri Joe Biden tarafından imzalanan Washington Deklarasyonu’nda, Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı ABD Deniz Kuvvetlerinin Kore Yarımadası’ndaki görünürlüğünün artacağı belirtildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, resmi ziyaret için bulunduğu Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile ortak basın toplantısı düzenledi. Devlet Lideri Yoon, konuşmasında Washington-Seul ilişkilerine değinerek, Kuzey Kore tehdidine karşı atılacak adımlara değindi. Yoon, “Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore’nin nükleer saldırısı durumunda derhal liderler arası görüşmeler yapma ve ABD nükleer silahları da dahil olmak üzere ittifakın tüm askeri yeteneklerini kullanarak hızlı, ezici ve kararlı adımlar atma konusunda anlaştılar.” dedi. ABD’nin müttefikini savunmak için nükleer enerji dahil tüm askeri yeteneklerini seferber etme taahhüdünü içeren “genişletilmiş caydırıcılık” mekanizmasının nasıl detaylandırılacağı konusunda bir Nükleer Danışma Kümesi (NCG) kurmayı kabul ettiğini kaydeden Yoon, sonuçların İki ülkenin liderlerine bildirilecek. Yoon, “Karşı tarafın iyi niyetine dayalı sahte bir barış değil, ezici bir güçle barışa ulaşmak için iki ülkenin Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı genişletilmiş caydırıcılığını önemli ölçüde güçlendirmesi gerektiği konusunda anlaştık” dedi. “Genişletilmiş caydırıcılık” taahhüdünü yinelediğini vurguladı.

Biden: “Nükleer saldırı başlatan herhangi bir rejim, o rejimin sonu olur”

ABD Başkanı Joe Biden, Seul ile Washington arasındaki savunma ittifakının güçlü olduğunu belirterek, Pyongyang’ın nükleer faaliyetleri karşısında Kore Yarımadası’nda “genişletilmiş nükleer caydırıcılık” taahhüdünde bulunduklarını belirtti. Güney Kore’nin ortasında Washington Deklarasyonu’nun kabul edildiği bilgisini ülkesiyle paylaşan Biden, nükleer caydırıcılık konusunda Seul ile daha yakın iş birliği kurulacağını kaydetti. Biden, Kuzey Kore’yi olası bir nükleer saldırı konusunda uyararak, “Kuzey Kore’nin ABD’ye, müttefiklerine veya ortaklarına yönelik bir nükleer saldırısı kabul edilemez ve böyle bir eylemde bulunan her rejimin sonu olacaktır.”

Washington Deklarasyonu Seul ve Washington arasında imzalandı

Biden ve Yoon zirvede “Washington Deklarasyonu”na da imza attı. Güney Kore-ABD ittifakının 70. yıldönümünü hatırlatan bildiride, Biden ve Yoon’un her zamankinden daha güçlü bir karşılıklı savunma çıkarı geliştirme sözü verdikleri ve ABD-Güney Kore Karşılıklı Savunma Anlaşması kapsamındaki birleşik savunma duruşuna olan bağlılıklarını yeniden teyit ettikleri kaydedildi. Bildiride, tarafların “Güney Kore ve bölgeye yönelik artan nükleer tehditlere ilişkin gelişmiş diyalog ve bilgi paylaşımı da dahil olmak üzere, nükleer caydırıcılık konusunda daha derin bir işbirliği ve karar alma sürecine dahil olmayı kabul ettikleri” belirtildi. ABD’nin Güney Kore’ye olan bağlılığı sarsılmaz. Biden’ın, Pyongyang yönetiminin Seul’e yönelik olası nükleer saldırısına “hızlı, ezici ve kararlı bir yanıtla karşılık verileceğini” yinelediği vurgulandı.

“ABD’nin Kore Yarımadası’ndaki görünürlüğü artacak”

Bildiride, “Gelecekte ABD, nükleer balistik füze denizaltısının Güney Kore ziyareti gibi Kore Yarımadası’ndaki stratejik varlıkların düzenli görünürlüğünü daha da artıracak ve ordularımız arasındaki uyumu genişletecek ve derinleştirecektir” denildi. Bu kritik gelişmeler ışığında Başkan Biden ve Başkan Yoon’un uluslararası topluma, ABD ve Güney Kore’nin ortak güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı birlikte duracaklarına ve yakın istişarelerini sürdüreceklerine dair net bir mesaj verdiği vurgulandı. Bildiride, “Paralel olarak, her iki Lider de Kore Yarımadası’nın tamamen nükleer silahlardan arındırılması ortak hedefini ilerletmenin bir yolu olarak Kuzey Kore ile ön koşul olmaksızın diyalog ve diplomasi arayışında kararlıdır” denildi. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu