Haber

Cevdet Yılmaz Asgari Ücret Konusunda Geri Adım Attı: ‘Dolar Durmuyor, TL Konuşmalıyız’

Milyonların beklediği taban fiyatta önemli bir iyileşme oldu. Bir televizyon programına katılan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Dolar yerinde durmuyor, her gün değişiyor. TL ile konuşmamız gerekiyor” dedi. Herkes için ‘500 dolar’ umudu tükendi. Seçim öncesi açıklamalar Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Asgari ücret Uzun vadede gerçek alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. 500 dolar üzerinden bir oran olacak” dedi.

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı canlı yayında milyonların beklediği asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

CNN Türk’e konuk olan Yılmaz, “Asgari ücret hesaplanıyor mu?” Dolar durmuyor, her gün değişiyor. TL’yi konuşmalıyız. Enflasyon karşısında çalışanlarımızı ezmemek temel ilkemizdir” dedi.

“Son söz Meclis’indir”

Yılmaz’ın açıklaması şöyle:

‘Temmuz ayında değerli bir gündemimiz var. Minimum fiyat görüşmeleri başladı. Satın alma gücümüzü korumak için her 6 ayda bir pazarlık yapıyoruz. Üçlü görüşmeler Temmuz ayında karşılıklı anlayış ve uzlaşma ile sonuçlansın.

Temmuz başında sona erecek ve asgari ücrette alım gücünü artıracak bir yaklaşım izleyeceğiz. Memur maaşları ve emeklilere ilişkin çalışmalarda Meclis’e gitmesi gereken düzenleme ve artışlar olacak. Onlar üzerinde de çalışılıyor. Geniş toplumsal kesimlerin alım gücünü koruyacak adımlar atacağız, rastgele bir tereddüt söz konusu değil. Enflasyon için işçiyi ezmeyeceğiz. Yeni bir olay değil.

Çalışma Bakanlığı çalışıyor. Kademeli bir yaklaşımla ele alınması gereken sorun. Hatta 7.500 TL maaşı olanlar bu güncellemeden yararlanamadı. Son söz Meclis’tir.

Asgari ücret asgaridir. Bunun altına girmeyin diyoruz. Bu, ödenmesi gerektiği anlamında bir ücret değildir. İşverenlerin de saygı duyduğumuz bir dengesi vardır. Biz kimsenin elini tutmuyoruz, gönül daha fazlasını vermesini istiyor. Önümüzdeki dönemlerde ekonomimizin sağlıklı gelişmesinde işletmelerimizin daha da büyüyeceğini ve çalışanlarımızın da bu paydan faydalanacağını söylüyoruz.’

‘Yaklaşık 500 dolar gibi bir oran olacak’

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, taban fiyatta 500 dolar seviyesini işaret etti.   “Temmuz ayında asgari ücreti gerçek satın alma gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Ocak ayında 455 doları aşan dolar bazında Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine getiren bir düzenleme yaptık. Temmuz ayında da aynısını yapacağız. Yaklaşık 500 dolar gibi bir oran olacak.”dedi.

Bu miktar yoksulluk sınırının altına düşüyor

Asgari ücret, işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8 bin 506 lira ve 80 kuruş olarak uygulanıyor. Bu miktar yoksulluk sınırının altındadır.

Asgari fiyatın patrona maliyeti toplam 11 bin 759 lira, bir personel için 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt asgari ücret, 1551 lirası 24 kuruş sosyal güvenlik primi, 200 lirası 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

duzkoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu