Haber

CHP Milletvekili Gizem Özcan: Ağaç Kesilen Alan Maden Sahasına Çevrilmemeli

Haber: EMRE SERCAN IKE/ Kamera: MEHMET MEHMETLİOĞLU

Akbelen’de CHP Muğla Milletvekili Gizem Özcan; “Şu an için ağaçların kesimi bitti. 65 bine yakın ağaç kesildi. Maalesef ağaçlarımız kesildi. Ama burada hala ekosistem var, toprak yapısı var. Alan henüz düzelmedi. Maden sahasına döndü Biz buradaki isyancılar ve sivil toplumumuzun da mesleği var Odaların asıl amacı bu ağaç kesilen alanı maden sahasına çevirmek değil.

Akbelen’de CHP Muğla Milletvekili Gizem Özcan; ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Özcan şunları söyledi:

“YAKLAŞIK 65 BİN AĞAÇ KESİLDİ”

“Bu direniş, bu çaba uzun süredir devam ediyor. Aslında burada iş makinaları da hızlı ve hummalı bir şekilde çalışıyor. Şimdilik ağaç kesimi bitti. 65 bine yakın ağaç kesildi. Yürüttük. Heyetlerimizle birlikte bölgede incelemelerde bulunduk, tespit ettik. “O ağaçların temizlenmesi için çalışmalar yapılıyor. Zaman zaman isyancıların ortasında güvenlik güçlerine yük binebilir. Bu sahneyi görmek herkesi incitiyor, incitiyor.”

“EKOSİSTEM HALA BURADA”

Gelecek için kıymetli olan ağaçlarımız maalesef kesildi. Ama burada hala bir ekosistem var. Burada hala toprak yapısı var. Bu alan şu anda maden alanına dönüştürülmüyor. Buradaki direnişçilerin, bizlerin, sivil toplumun, meslek odalarının asıl amacı bu ağaçlık alanı maden ocağına çevirmemek.

Çünkü burada bir ağaca tutunmak, hayata tutunmak… Ama sadece bir ağaç değil. Buradaki ekosistem, canlıların, doğanın korunması ve aynı zamanda ülkemiz, Muğla ve dünya için önemli olan su kaynaklarının korunmasıdır. Burada üç tane termik santral var. Üç termik santralin kullandığı su, Muğla’nın bir yıllık su ihtiyacını karşılıyor.

“DENEME 740 AC KARA MADENCİLİK ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLECEK”

Burada yine 740 dönümlük bir arazi maden sahasına dönüştürülmeye çalışılıyor. Buradan çıkacak kömür ancak bu santrallerin dört yıllık rezervlerini karşılıyor. Ama buradaki yeraltı suları ve su kaynakları bittiğinde Muğla’da özellikle Bodrum ve Milas’ta su sıkıntısı yaşayacağız. Su kaynaklarımızın korunması da bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Bilim adamlarının söylediği bu. Davalarda alınan bilirkişi raporlarında, bu alanın maden sahasına dönüşmesi durumunda taşkınların artacağı, bu alanın ormansızlaşacağı ve iklimin değişeceği gibi çok değerli noktalara değinildi. Bu yüzden buradaki isyancılar mücadele etmeye devam ediyor. Buranın maden sahasına dönüşmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu