Haber

HDP’li Temel: Adaylık tartışmalarını yeniden ve etraflıca ele almamız gerekiyor

HDP’nin 27 Şubat’ta yapacağı Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında aday ve seçim konusunun gündeme geleceği, yaşanan şokun ardından aday gösterme kararının yeniden gözden geçirileceği öğrenildi.

Seçim tartışmalarına ilişkin Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’a konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “Deprem yeri çalışmaları ve halkın ihtiyaçları öncelikli gündemimiz. Bu kadar yoğun ve sancılı bir zeminde seçim tartışması yapmadık. Seçim gündemiyle bir toplantı yapmadık” dedi.

MYK’nın 27 Şubat’ta Ankara’da toplanacağını belirten Temel, “Toplantının ana gündem maddelerinden biri deprem ve sonrası, diğer gündem maddesi ise seçim olacak. MYK, Emek ve Özgürlük İttifakı ile birlikte seçim hazırlıklarının ve tartışmalarının nasıl ele alınması gerektiğine dair bir çerçeve oluşturmayı hedefliyor. 27 Şubat’ta seçim konusunu gündeme taşıyıp bir tartışma yürüteceğiz. Seçmenimiz somut ve net bir tavır ortaya koymamızı istiyor” dedi.

Seçimin ertelenmesi tartışmalarına ilişkin herhangi bir tavır alınmadığını belirten Temel, iki şeyi asla kabul etmediklerine işaret ederek, “İktidarın iktidarını korumak için yeni yol ve imkanlar elde etmesi ne ahlaki ne de vicdani bir durumdur. büyük felaket Asla kabul edilemez. Seçimi ertelemek bir fırsat olarak değerlendirilirse ahlaksızlıktır. Bu kadar büyük bir acıyla karşı karşıya kalırken ‘seçim, seçim, seçim’ diyen yaklaşım da doğru değil. Biz bu iki tavırdan da uzak duruyoruz. MYK bu konudaki duruşunu netleştirecektir” dedi.

‘KENDİ ADAYLARIMIZI BİLDİRMEK KARARLIĞIMIZDA DEĞİŞİKLİK ANLAMINA GELMEZ’

Temel, seçim öncesi adaylıklarda ilerleme kaydedildiğini ve kamuyu aydınlatma sürecinin başlatıldığını, depremin yeni koşullar yarattığını vurguladı. Temel, “Depremin yarattığı ağır atmosferi ve hükümetin fırsatçı tavrını düşündüğümüzde adaylık tartışmalarını yeniden ve detaylı olarak ele almamız gerekiyor. Bu, kendi adayımızı aday gösterme kararlılığımızı gevşetmek veya değiştirmek anlamına gelmiyor. İsim havuzunda kimlerin olduğunu paylaşmanın bir anlamı yok çünkü aday gösterip göstermeme konusu yeniden değerlendirilecek. Ya kendi adayımızı hızlı bir şekilde açıklayıp tartışma yapacağız ya da ‘yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuz için yeniden değerlendirme gerekiyor’ diyeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu