Haber

Saadet Partisi Genel Başkanı Hamas’ı Terör Örgütü Olarak Görmüyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Hamas’ın “Topraklarımızı savunacağız” dediğini belirterek, “Hamas’ı bu şekilde görüyorum. O yüzden terör örgütü olarak görmüyorum.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Hamas’ı terör örgütü olarak görüp görmediği sorulduğunda Karamollaoğlu, İsrail’in aslında Filistin topraklarını işgal ettiğini söyledi. Karamollaoğlu, Birleşmiş Milletler’in İsrail işgaline karşı önemli bir duruş sergileyememesinin orada yaşayan halkın kendi haklarını savunma mücadelesi vermesine neden olduğunu belirterek, “2000’li yılların başında Gazze’ye gittim. Orada gördüğümüz manzara şuydu; Filistinliler yalnızca kendi topraklarına sahipti.” ‘Gayri meşru’ ilan edilince kendilerini gizleme ihtiyacı duydular. ‘Hamas’a ne diyoruz? Filistin direniş örgütüdür. Bunun açık olan tarafı da var, ‘Olursa topraklarımız işgal edilir’ diyen bir grup da var. Bunlara da ‘Hamas’ tabiri kullanıldı ve İsrail tarafından gayri meşru ilan edildi. İsrail, eylemlerinin yasallığını dikkate almıyor. ‘Burası bizim. Cenab-ı Hak bize burayı 5 bin yıl önce vadetmişti. 200-300 yıl önce nasıl gelip burası bizim diyorsunuz? Çekip gitmek. Hamas, ‘Hayır, biz yüzlerce yıldır buradayız’ diyor. Biz değil atalarımız yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşadılar. Onun için ‘Topraklarımızı savunacağız’ diyorlar. Ben Hamas’ı böyle görüyorum. Bu nedenle terör örgütü olarak görmüyorum. Sayın Erdoğan son konuşmasında bunu çok net ifade etti. ‘Hamas’ı terör örgütü olarak görmüyoruz’ dedi. “Bunun temel olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘SEÇİM SONUÇLARININ YENİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’

Millet İttifakı’nın 28. milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki sonucunu değerlendiren Karamollaoğlu, “Daha önceki anketlerde ‘6’lı masa’nın seçimlerde başarılı olacağı görülüyordu. Bu oldukça artmıştı. Hatta birkaç hafta öncesine kadar. Seçimlerde arkadaşlarımız yüzde 51’lik bir rakam gördüler.” Yüzde 51 ile hem Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak hem de Millet İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğu elde edeceği görülüyordu. Durum böyle olmadı. Sonuçta yüzde 48, 49, 51 ve 52 arasında bir fark oluştu. Birbirleriyle çatışanlar bunu abartmamalı. Yoluna gitti. Ben Cumhuriyet Halk Partisi içindeki çalkantıyı böyle görüyorum. İç muhalefet var. Burada elde edilen sonuç herkesi tatmin etmediği için ‘Artık geri çekilmeli’ diyorlar. Büyük bir yenilgiye uğradı.” Ben aynı görüşte değilim. Yani yüzde 48 Öyle olsa bile ben bunun bir yenilgi olduğunu düşünmüyorum. Muhalefet son yıllara kadar böyle bir sonuca ulaşamamıştı. Herşeye rağmen ‘kıl kılı kaçırmış’ diye düşünüyorum. Eğer koşullar devam etseydi bu seçimde başarılı olabilirdik. Evet bir başarısızlık var; Ancak bu bir yenilgi değil, anlaşılabilir bir başarısızlıktır. “Cumhuriyet Halk Partisi içindeki kişisel çekişmelerden kaynaklanan bir yenilgi gibi karşılandı” dedi.

‘Gelgitler VATANDAŞLAR ARASINDA GÜVENSİZLİĞE NEDEN OLDU’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ittifak içinde farklı bir politika izlediğini belirten Karamollaoğlu, “Son dönemde yaşanan gelişmeler ister istemez vatandaşta güvensizliğin ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun da görülmesi gerekiyor. Üstüne gitmeyi doğru bulmuyorum.” bu nokta. Çünkü bir süredir buralardaydı.” Birlikte siyaset yaptığımız bir siyasi parti arkadaşımız. Peki bu onlara fayda sağladı mı, sağlamadı mı? Şu anda bunun kıymetini bilmememiz mümkün değil. Bunlar ancak seçimlerde ortaya çıkıyor; ama parti içinde bazı çatışmalara tanık oluyoruz. 5 ay sonra yerel seçimler var. Bu, “Yerel seçimler bize vatandaş üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığımızın sinyalini verecektir. Bundan sonra 4 yıldan fazla bir süre seçim olmayacak. O yüzden bekleyip göreceğiz” dedi.

S

erdek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu