Haber

Yüzlerce Lübnanlı Mevduat Hesaplarının Dondurulmasını Protesto Etti

LübnanBaşkent Beyrut’ta yüzlerce kişi Salı günü banka mevduatlarının dondurulmasını protesto etmek için sokaklara döküldü.

Göstericiler lastik yaktı, sloganlar attı ve Lübnan parlamentosu yakınında güvenlik güçleriyle çatıştı.

Mevduat sahipleri birliği temsilcileri tarafından yayınlanan açıklamada, “Bizler asi değil hukukçu, mühendis ve akademisyeniz ama mevcut duruma daha fazla dayanamayız” ifadesine yer verildi.

Protestolara katılan milletvekili Charbel Massaad, “Mudilerin bu aşağılayıcı durumu yaşamasını kabul etmiyoruz” dedi.

Bir diğer milletvekili Melhem Khalaf, Lübnan’da cumhurbaşkanlığı seçimi ve ülkedeki krizi çözecek bir hükümet kurulması çağrısında bulundu.

Lübnan, düşük döviz rezervleri nedeniyle benzeri görülmemiş bir mali krizle karşı karşıya. Bu nedenle bankalar, ABD doları ve Lübnan lirası cinsinden mevduatların çekilmesine ağır kısıtlamalar getirmek zorunda kalıyor.

Mali kriz, 4 Ağustos 2020’de Beyrut limanında meydana gelen patlamalar ve nüfusun yüzde 80’den fazlasını yoksulluğa iten Covid-19 salgını ile daha da kötüleşti.

Ülke, eski cumhurbaşkanı Michel Aoun’un görev süresinin sona erdiği 31 Ekim 2022’den bu yana yeni bir cumhurbaşkanı seçemiyor.

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Beyrut’tan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

haber-demirkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu